SAYA GRUP HAKKINDA

Sancak Ailesi, ticari yolculuğuna 1950’li yıllarda baba Abdulkerim Sancak öncülüğünde başladı. Anadolu’nun çeşitli illerinde faaliyetlerini sürdüren aile; iş ahlakı, kalite anlayışı, örnek girişimci ruhuyla çevresinde yüksek bir saygınlık kazandı.

Aile, potansiyelini daha geniş pazarlarda gerçekleştirmek düşüncesiyle 1987 yılında İstanbul’a yerleşerek Hedef Alliance’ı kurdu. Abdulrezzak Sancak ve kardeşlerinin yönetiminde aktif rol aldığı bu şirket, kısa sürede ilaç dağıtımı alanında ulusal pazarda lider, uluslararası pazarda da önemli bir aktör konumuna geldi.

Abdulrezzak Sancak ve kardeşleri, uzun yıllara dayanan deneyim ve bilgilerini farklı sektörlerde de değerlendirmek üzere 2006 yılında Saya Grup’u kurdu.

Folkart da, Saya Grup’un ilk şirketi olarak aynı yıl kuruldu. 2007’de İstanbul’da Alpark Marketler zinciri satın alındı. Yoğun talep üzerine Alpark 2010’da CarrefourSA’ya devredildi.

Hedef Alliance ile ortaklık 2011 yılında sona erdirildikten sonra Saya’nın girişimci felsefesi kısa sürede meyvelerini vermeye başladı ve yeni adımlar hızla atıldı.

Saya, ilaç sektöründe geçmiş yıllarda edindiği dağıtımcılık birikimini, üretimi de kapsayacak şekilde 2011 yılında Pharmactive’i kurarak taçlandırdı. Hemen ardından, bulundukları sektörlerin güçlü ve prestijli isimleri, Volt Elektrik ile Voltsan, Saya Grup bünyesine katıldı.

‘İnsana Değer’ merkezli bir anlayışla büyüyen Saya, 2013-2015 yılları arasında, çalışan sayısını yaklaşık 3 katına çıkardı.

Saya Grup, 2020 yılında, 3000 kişi istihdam etmeyi, 2 milyar TL ciroya ulaşmayı ve bu cironun yüzde 15’ini ihracattan elde etmeyi hedeflemektedir.

Grup, her yıl cirosunun yüzde 5’ini AR-GE’ye, yüzde 0.5’ini de kurum içi eğitime ayırıyor. İnsanlara faydalı olmayı temel amaç edinen grup şirketleri; duyarlılık gösterdiği madde bağımlılığı ile mücadele, eğitime destek gibi konularda ses getiren kurumsal sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiriyor. Sosyal yardımlaşma ve dayanışmaya destek veriyor.

Saya Grup, günümüz iş dünyasında başarı için belirleyici; çağın gereklerine uyum göstermenin, inovasyonun öneminin ve değerinin bilincinde olarak, üç ilke temelinde büyümektedir.

Bu ilkeler; hayata pozitif bakmak, hızlı hareket etmek ve verimlilik odaklı çalışmaktır. Saya Grup, başarısını çok çalışmaya, disiplinli olmaya; başarısının sürdürülebilirliğini ise tasarrufa verdiği öneme, mütevazılığa yüklediği değere borçlu olduğunu hiçbir zaman unutmamaktadır.

FOLKART YAPI


Saya Grup’a hayat veren Folkart, “Hayat Buna Değer” sloganıyla, kendi sektöründe ülkeye modern projeler sunarken; bir yandan ekonomiye değer katmakta, bir yandan da yatırımcısına kazandırmaktadır. Folkart’ın, özgün, değerli, prestijli, dikkat çeken projeleri ulusal ve uluslararası alanda çeşitli ödüllere layık görülmüştür.

Folkart, Avrupa’nın en yüksek ikiz kulelerinden biri olan Folkart Towers ve Türkiye’nin en büyük ilaç fabrikalarından Pharmactive’in inşası gibi, dünya standartlarında çok sayıda projeye imza atmıştır.

Folkart, hayata geçirdiği sosyal, kültürel, sanatsal projeleriyle de adından övgüyle söz edilen bir markadır. Folkart, sanata verdiği değeri projelerine taşıyıp; yüksek teknoloji ve çevre dostu anlayışla farklı projelere imza atmaya devam etmektedir.

VOLT MOTOR


Türkiye’nin en seçkin endüstriyel markaları arasında gösterilen, 1987 yılında kurulan Volt Elektrik Motorları, 2011 yılında Saya Grup iştirakleri arasındaki yerini aldı.

Volt Motor, Saya Grup’a katıldıktan sonra; AR-GE, kalite, inovasyon ve modernizasyon çalışmalarıyla yeniden yapılandı. Volt Motor, bu yeni yapılanma sonucu; teknolojisi, ürün kalitesi, ürün çeşidi, 45.000 m2’lik üretim alanında sahip olduğu kapasiteyle Türkiye’nin lider elektrik motoru üreticilerinden biri haline geldi.

Günümüzde Türk Sanayiinde kullanılan elektriğin yaklaşık yüzde 70’i elektrik motorları tarafından tüketilmektedir. Volt Motor, ülkemizdeki enerji tüketimini düşürmek ve enerji verimliliğini arttırmak adına yaptığı yeni AR-GE çalışmalarıyla, premium enerji seviyesi olan IE3 verim sınıfındaki elektrik motorlarını piyasaya sunmaya başlamıştır.

Şirket, super premium enerji seviyesindeki IE4 motorlarla ilgili olarak da uluslararası pazardaki işbirliği çalışmalarını sürdürmektedir. Volt Motor, global bir marka olma yolunda, TURQUALITY ve EFQM rehberliğinde ilerlediği mükemmellik yolculuğunda, 2020 yılına kadar Türkiye’de sektör liderliğine ulaşmayı hedeflemektedir.

LİVAMİNE


Livamine, ülkemizin yeraltı zenginliklerini ortaya çıkarmak, bu zenginlikleri ekonomiye kazandırmak, ülkemizin ihtiyacı olan enerjiye enerji katmak amacı ile kurulmuştur.

Livamine, bu anlayış ile yeni yatırım arayışlarına devam etmektedir ve olası yeni iş birliklerine hazır durumdadır.

PHARMACTIVE İLAÇ

 

İşletme felsefesinin merkezine ‘insanlığa faydalı olma hedefini’ koyan Pharmactive İlaç, “Ne mutlu bir derde derman olana” anlayışı ile Aralık 2010’da kuruldu. Pharmactive, üretim tesisinin temelini 14 Şubat 2011 tarihinde attı. Şirket, 200 milyon doların üzerinde bir yatırımla, yıllık 330 milyon kutu üretim kapasiteli bir fabrikayı ülkemize kazandırdı.

108 bin metrekare alanda kurulu Pharmactive üretim tesisi, 42.500 metrekare kapalı alana sahiptir. Pharmactive, birinci etabıyla Türkiye’nin en büyük ve en modern üretim tesislerinden biri oldu. Aynı tesis, ikinci etap bittiğinde 80 bin metrekare kapalı alana çıkacak, 550 milyon kutu üzerinde üretim kapasitesiyle Avrupa’nın sayılı ilaç üretim tesisleri arasında yer alacaktır.

Pharmactive, farklı terapötik alanlarda, inovatif yaklaşımla geliştirdiği ilaçlarını, üstün kalite, hasta odaklı anlayış ve deneyimli ekibiyle; doktor, eczacı ve hastaların hizmetine sunmaktadır. İlaç üretiminin gerektirdiği tüm özel koşullar göz önüne alınarak, uluslararası standartlarda inşaa edilen fabrika, dünyanın en gelişmiş bina yönetim sistemleri ile donatılmıştır.

Pharmactive, Şubat 2015’te Avrupa’nın en saygın otoritelerinden biri olan BfArM tarafından verilen, dünya çapında prestije sahip Avrupa GMP sertifikasını almaya hak kazanmıştır.

Araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin, ülkemizin geleceğinde büyük rol alacağı bilinciyle, Pharmactive bünyesinde kurulan PharmAR-GE; kazandığı AR-GE Merkezi Statüsü ile üniversiteler, doktorlar ve eczacılarla işbirliği içinde; klinik çalışmalar ve ürün geliştirme çalışmalarını sürdürmekte, sektöre yenilikçi çözümler sunmaktadır.

Pharmactive, esnek üretim kabiliyeti, yüksek üretim kapasitesine sahip tesisinde, yerli ve yabancı firmaların beklentilerine uygun olarak, fason üretim hizmeti vermektedir. Ülkemizin en büyük beş eşdeğer ilaç firmasından biri olma hedefine; çok emin, stratejik adımlarla yürüyen Pharmactive; yüksek kalitede ilacı, uygun maliyetlerle üreterek, gerek Türkiye, gerekse dünyadaki hastalara umut olmaya devam edecektir.